EYÜP AYGAR FEN LİSESİ


Okulumuz 1991 yılında Mersin Fen Lisesi olarak eğitim öğretime başlamıştır. Mersin ilinin ilk fen lisesi özelliğini taşımaktadır. 1991 yılındaki okulun bulunduğu 12.176 metrekarelik arsası Mersin Belediyesince Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilmiştir. Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğünce ilk olarak yatılı Yavuz Sultan Selim Orta Okulu olarak planlanmıştır. Mersin’in Akdeniz İlçesi sınırları içinde, Gündoğdu Mahallesi Çiftçiler Caddesi’nde Mersin İl Özel İdaresi tarafından inşa edilen bina İçel Valiliği Makamınca 1990–1991 öğretim yılı için Anadolu Öğretmen Lisesi’ne tahsis edilmiştir. Daha sonra Orta Öğretim Genel Müdürlüğünün 230/9441 sayılı emirleriyle Mersin Fen Lisesi’ne tahsis edilmiştir. Okulumuzun açılış töreni 16.09.1991 tarihinde dönemin Mersin Valisi Sayın Muharrem GÖKTAYOĞLU’nun katılımıyla gerçekleşmiş ve 1991-1992 eğitim öğretim yılı ile eğitim hayatına başlamıştır. Ayrıca 200 yatak kapasiteli pansiyon binası da 1991’de faaliyete geçmiştir.


Daha sonra Aygar Narenciye adına hayırsever işadamı Eyüp Aygar ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan 21/04/2011 tarihli protokol uyarınca okulumuzun şu anki binasının inşaatına başlanmıştır. İnşaat süresi üç (3) yıl olarak planlanmasına karşın, özverili çalışmaları sonrası Eyüp Aygar tarafından 1,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak 17.09.2012 tarihinde eğitim-öğretime açılarak 2012-2013 eğitim öğretim yılı ile eğitim hayatına başlamıştır. Halen bu binada eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.


Okulumuz Mersin ili Yenişehir İlçesi Menteş Mahallesinde bulunmaktadır. 13.490 m2 alan üzerine kurulmuştur. Yapılan protokole göre okulumuz 30 derslikli planlanmıştır. Ayrıca 300 öğrenci kapasiteli kız/erkek pansiyonu Fatma Aygar Öğrenci Yurdu adıyla faaliyet göstermektedir.


Okulumuz açıldığı günden bugüne kadar tüm paydaşları ile üstün başarılara imza atmıştır. ÖSYM’nin yaptığı sınavlar ile ülkemizin önde gelen üniversitelerine binlerce öğrenci yerleştirmiştir. En başarılı liseler sıralamasında okulumuz Türkiye genelinde her zaman ilk 10’da yer almıştır. Ayrıca hazırladığımız ulusal ve uluslararası birçok proje kabul edilmiş ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Okulumuz Mersin’de TEOG’ta en yüksek puanla öğrenci alan okuldur.

Yukarı Çık