Yarışmanın amacı, 8.sınıf öğrencilerine zeka ve zihin kullanılmasının önemini gösterip yapabileceklerinin, düşünebileceklerinin ne kadar kıymete değer olduğunu göstermektir.

1. Yarışmaya Mersin İli genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm resmi ve özel ilköğretim okullarında öğrenim gören 8.sınıf öğrencileri katılabilir. Katılım ücretsizdir.

2. Yarışma 20.04.2019 Cumartesi günü Eyüp Aygar Fen Lisesi’nde yapılacak ve aynı gün saat 15.00’de yapılacak ödül töreni ile son bulacaktır.

3. Yarışmacıların 20.04.2019 Cumartesi günü en geç saat 08.30’da okulumuzda bulunması gerekmektedir.

4. Yarışmacılar yarışma yerine kendi imkânları ile geleceklerdir. Yarışmacılara sınav anında sadece kurşun kalem ve silgi gerekli olacaktır. Her yarışmacı kendi kalem ve silgisini getirecektir. Su dışında herhangi bir yiyecek, içecek yarışma salonuna alınmayacaktır.

5. Yarışmacılar talep edilmesi durumunda öğrenci olduklarını belgelemek durumundadırlar,
6. Yarışmaya her okul en fazla 5 öğrenciyle başvurabilir. Okulu temsilen 1 tane idareci ya da öğretmenin öğrencilerine refakat etmesi gerekmektedir.

7. Yarışmada sorulacak tüm soruların benzerleri örnek kitapçık olarak paylaşılacaktır. Yarışma sorularını anlamak yarışmacıların sorumluluğundadır.

9. Organizasyon komitesi yarışma esnasında görüntülü veya sesli kayıt yaptırıp tüm iletişim ortamlarında ve sosyal paylaşım ağlarında yayınlama hakkına sahip olacaktır.

9.Ekipler başvurularını 29.03.2019 tarihi saat 17.00’ye kadar yapabilir.

10. Yarışmada ön elemeyi geçip finale kalan ve finalde en iyi dereceyi yapan ekip birinci olacaktır. Finalde elde edilen derecelere göre 2. ve 3. belli olacaktır.

11. Birincilik dışında “Matematik Oyunları”,“Kelime Oyunları” ve “Klasik Akıl Oyunları” kategorilerinde en yüksek puanı alan öğrenciye ve tüm oyuncuları ile toplam da en yüksek puan ortalamasına sahip okula da ödül verilecektir.

12.Yarışmaya katılacak ekipler organizasyon komitesi tarafından belirlenecek ve http://www.eaflzeka.com web sitesinde ilan edilecektir.

13.Yarışmaya katılan öğrenciler yarışma şartnamesinde yer alan şartları ve yarışma ile ilgili ölçme ve değerlendirme yöntemini kabul etmiş sayılır.

14.Öğrencinin puanın hesaplanmasında maddi hata olduğu gerekçesiyle itiraz hakkı vardır. Bu hak ancak öğrencinin refakatçisi tarafından kullanılabilir.

15.Yarışmanın resmî web adresi: http://www.eaflzeka.com
Yarışma iki turdan oluşmaktadır. İlk turda okulumuzun sınav salonunda 4 kategori üzerinden yarışmaya tabi tutulacak yarışmacılardan toplamda en yüksek puanı alan 7 öğrenci 2.turda(finalde) ilk üçe girmek için yarışacak. Final seansı okulumuzun konferans salonunda yapılacak ve izleyicilere açık olacaktır.

a) Yarışmacıların kalem ve silgi dışında yazılı ya da elektronik herhangi bir kaynakla sınava girmesi mümkün değildir.
b) Hakemler yarışmanın sağlıklı ve adil bir şekilde gerçekleşmesi için görevlendirilmişlerdir. Yarışmacılara soruları açıklama ya da ipucu verme gibi bir durum söz konusu değildir.
c)İlk turda KLASİK AKIL OYUNLARI, MATEMATİK OYUNLARI,KELİME OYUNLARI ve RESFEBE olmak üzere dört kategori vardır.Her kategorinin içinde farklı yapıda sorular sorulacaktır.Örneğin KLASİK AKIL OYUNLARI bölümünde Sudoku, kendoku, amiral battı ve fark bulma gibi oyunlar olacaktır.Her oyunun belli bir puanı ve belli bir süresi olacaktır.Yarışmacı erken bitirdiğinde elini kaldıracak böylece hakem kağıdına bitirme süresini yazacak. Eğer sonuç doğruysa, yarışmacı bitirdiği süre oranında ek puan alacak.
d) El kaldırma ve sürenin yazılması aşamasında kesinlikle ses olmayacak ve hakem ile yarışmacı diyaloğa girmeyecek. Buradaki usule uygun itirazlar ancak yarışmacının refekatçisi tarafından yapılabilir.
e) İlk tur tamamlanıp geçici sonuçlar açıklandıktan sonraki yarım saat içinde her yarışmacının puanına itiraz hakkı vardır.Gerekli itirazlar değerlendirildikten sonra kesin sonuç açıklanır ve bundan sonra kategori birincileri ile finale kalan yarışmacılar ilan edilir.Bu aşamadan sonraki itirazlar artık kabul edilmez.
f) Final seansında 7 yarışmacı yarışacak.ilk turda 7.,6.,5. 4. Olan yarışmacılar kendi seçtikleri oyunlarla toplam dört oyun üzerinden yarışacaklar.Her yarışmacının ilk turdaki derecesine göre süre avantajı olacak.Buradan tüm oyunları ilk bitiren yarışmacı bu sefer 1.,2. ve 3.nün bulunduğu grupta aynı şekilde yarışacak. Yine ilk turdaki dereceye göre süre verilecek.Soruları yine yarışmacılar belirleyecektir.Bu bölümde de tüm oyunları sırasıyla bitiren yarışmacılar 1.,2. ve 3. olacaktır.
g) Final seansı seyircilere açık olacaktır.Yarışmacıların olası olumsuzluklardan etkilenmemesi için final seansında tüm yarışmacılara kulaklıkla müzik dinlettirilecektir.(Bu yöntem hem ülkemizde hem de yurtdışında seyirciye açık yapılan zeka oyunları yarışmalarında uygulanmaktadır.)
h) Final seansında her tur 25 dakika ile sınırlıdır. Süre sonunda tüm oyunları bitiren yarışmacı olmadığı takdirde bitirilen oyun sayısı en fazla olan yarışmacı o turu kazanmış olur. Bu durumda da eşitlik varsa eleme bölümünde daha geride olan yarışmacı bu tura dezavantajlı başlayarak beraberliği yakaladığı için “BAŞARILI” sayılacaktır.Yarışmanın 1.turu(Sabah seansı) Eyüp Aygar Fen Lisesi sınav salonunda, final turu ise Eyüp Aygar Fen Lisesi Konferans salonunda yapılacaktır.Her oyun için verilecek puan, oyun başlamadan yarışmacıya bildirilecektir. Yarışmacı, belirlenen süreden erken bitirirse ve soruyu doğru çözmüşse bitirdiği zaman oranında ek puan alacaktır.Oyunlar arasında ara verilmeyecektir. Ancak her bir kategorinin sonunda makul bir ara verilecektir.Yarışma esnasında ve ilk tur puan hesaplamalarında Eyüp Aygar Fen Lisesi Zeka Oyunları Sporcuları hakemlik yapacaklardır. Puanlamaya itiraz edildiğinde Eyüp Aygar Fen Lisesi Matematik Öğretmeni Seyithan Halef BERENT başkanlığındaki jüri nihayi kararı verecektir.ÖNEMLİ!


Yarışmanın içeriği,süresi ve uygulanışı ile ilgili her türlü değişiklik hakkı saklıdır.