YARIŞMA AMACI

Milli eğitim temel kanununda belirtilen genel amaçlar çerçevesinde, zekâ oyunları ile öğrencilerin zekâ potansiyellerini tanıması ve geliştirmesi, problemler karşısında farklı ve özgün stratejiler geliştirmesi, hızlı ve doğru karar vermesi, analiz yeteneğini geliştirerek neden-sonuç ilişkisi kurmasını sağlayan sistematik bir düşünce yapısı geliştirmesi, zekâ oyunları kapsamında bireysel, takım halinde ve rekabet ortamında çalışma becerileri geliştirmesi ve öğrencilerde zekâ oyunlarına karşı bir farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır.
YARIŞMA KURALLARI

1. Yarışmaya Mersin İli genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm resmi ve özel ilköğretim okullarında öğrenim gören 8.sınıf öğrencileri katılabilir. Katılım ücretsizdir.

2. Yarışma 14.04.2018 Cumartesi günü saat 13.00'da Eyüp Aygar Fen Lisesi’nde yapılacak ve aynı gün saat 15.00’de yapılacak ödül töreni ile son bulacaktır.


3. Yarışmacıların 14.04.2018 Cumartesi günü en geç saat 12.30’da okulumuzda bulunması gerekmektedir.


4. Yarışmacılar yarışma yerine kendi imkânları ile geleceklerdir. Yarışmacılara sınav anında sadece kurşun kalem ve silgi gerekli olacaktır. Her yarışmacı kendi kalem ve silgisini getirecektir. Su dışında herhangi bir yiyecek, içecek sınav salonuna alınmayacaktır.

5. Yarışmacılar talep edilmesi durumunda öğrenci olduklarını belgelemek durumundadırlar.

6. Yarışmaya her okul en fazla 3 öğrenciyle başvurabilir. Okulu temsilen 1 tane idareci ya da öğretmenin öğrencilerine refakat etmesi gerekmektedir.


7. Yarışmada sorulacak tüm soruların benzerleri örnek kitapçık olarak paylaşılacaktır. Sınav sorularını anlamak yarışmacıların sorumluluğundadır.

8. Organizasyon komitesi yarışma esnasında görüntülü veya sesli kayıt yaptırıp tüm iletişim ortamlarında ve sosyal paylaşım ağlarında yayınlama hakkına sahip olacaktır.

9. Ekipler başvurularını 30.03.2018 tarihi saat 17.00’ye kadar yapabilir.

10. Yarışmada ön elemeyi geçip finale kalan ve finalde en iyi dereceyi yapan ekip birinci olacaktır. Finalde elde edilen derecelere göre 2. ve 3. belli olacaktır.


11. Ayrıca “Matematik Oyunları”, “Kelime Oyunları” ve “Klasik Akıl Oyunları” kategorilerinde en yüksek puanı alan öğrenciye ödül, tüm oyuncuları ile toplamda en yüksek puan ortalamasına sahip okula da kupa ve başarı belgesi verilecektir.


12. Yarışmaya katılacak ekipler organizasyon komitesi tarafından belirlenecek ve yarışmanın resmî web sitesinden (www.eaflzeka.com) ilan edilecektir.

13.Yarışmaya katılan öğrenciler yarışma şartnamesinde yer alan şartları ve yarışma ile ilgili ölçme ve değerlendirme yöntemini kabul etmiş sayılır.

14.Yarışmacının puanının hesaplanmasında maddi hata olduğu gerekçesiyle itiraz hakkı vardır. Bu hak ancak öğrencinin refakatçisi tarafından kullanılabilir.


YARIŞMA AŞAMALARI

1.TEMEL KURALLAR

a. Yarışma iki turdan oluşmaktadır. İlk turda okulumuzun sınav salonunda 4 kategori üzerinden yarışmaya tabi tutulacak yarışmacılardan toplamda en yüksek puanı alan 7 öğrenci 2.turda(finalde) ilk üçe girmek için yarışacak. Final seansı okulumuzun konferans salonunda yapılacak ve izleyicilere açık olacaktır.

b. Yarışmacıların kalem ve silgi dışında yazılı ya da elektronik herhangi bir kaynakla sınava girmesi mümkün değildir.

c. Hakemler yarışmanın sağlıklı ve adil bir şekilde gerçekleşmesi için görevlendirilmişlerdir. Yarışmacılara soruları açıklama ya da ipucu verme gibi bir durum söz konusu değildir.

d. İlk turda KLASİK AKIL OYUNLARI, MATEMATİK OYUNLARI, KELİME OYUNLARI ve RESFEBE olmak üzere dört kategori vardır.Her kategorinin içinde farklı yapıda sorular sorulacaktır.Örneğin KLASİK AKIL OYUNLARI bölümünde Sudoku, kendoku, amiral battı ve fark bulma gibi oyunlar olacaktır. Her oyunun belli bir puanı ve belli bir süresi olacaktır. Yarışmacı erken bitirdiğinde elini kaldıracak böylece hakem kağıdına bitirme süresini yazacak. Eğer sonuç doğruysa bitirdiği süre oranında ek puan alacak.

e. El kaldırma ve sürenin yazılması aşamasında kesinlikle ses olmayacak ve hakem ile yarışmacı diyaloğa girmeyecek. Buradaki usule uygun itirazlar ancak yarışmacının refekatçisi tarafından yapılabilir.

f. İlk tur tamamlanıp geçici sonuçlar açıklandıktan sonraki yarım saat içinde her yarışmacının puanına itiraz hakkı vardır. Gerekli itirazlar değerlendirildikten sonra kesin sonuç açıklanır ve bundan sonra kategori birincileri ile finale kalan yarışmacılar ilan edilir. Bu aşamadan sonraki itirazlar artık kabul edilmez.

g. Final seansında 7 yarışmacı yarışacak. İlk turda 7. , 6. , 5. , 4. Olan yarışmacılar kendi seçtikleri oyunlarla toplam dört oyun üzerinden yarışacaklar. Her yarışmacının ilk turdaki derecesine göre süre avantajı olacak. Buradan tüm oyunları ilk bitiren yarışmacı bu sefer 1. , 2. ve 3.nün bulunduğu grupta aynı şekilde yarışacak. Yine ilk turdaki dereceye göre süre verilecek. Soruları yine yarışmacılar belirleyecektir. Bu bölümde de tüm oyunları sırasıyla bitiren yarışmacılar 1. , 2. ve 3. olacaktır.

h. Final seansı seyircilere açık olacaktır. Yarışmacıların olası olumsuzluklardan etkilenmemesi için final seansında tüm yarışmacılara kulaklıkla müzik dinlettirilecektir. (Bu yöntem hem ülkemizde hem de yurtdışında seyirciye açık yapılan zeka oyunları yarışmalarında uygulanmaktadır.)
2.YARIŞMA BÖLGESİ

Yarışmanın 1. turu (sabah seansı) Eyüp Aygar Fen Lisesi sınav salonunda, final turu ise Eyüp Aygar Fen Lisesi konferans salonunda yapılacaktır.

3.PUANLAMA

Her oyun için verilecek puan, oyun başlamadan yarışmacıya bildirilecektir.Yarışmacı, belirlenen süreden erken bitirirse ve soruyu doğru çözmüşse bitirdiği zaman oranında ek puan alacaktır.
4.OYUN ARASI

Oyunlar arasında ara verilmeyecektir. Ancak her bir kategorinin sonunda makul bir ara verilecektir.
5.JÜRİ

Yarışma esnasında ve ilk tur puan hesaplamalarında Eyüp Aygar Fen Lisesi Zekâ Oyunları Sporcuları hakemlik yapacaklardır. Puanlamaya itiraz edildiğinde Eyüp Aygar Fen Lisesi Matematik Öğretmeni Seyithan Halef BERENT başkanlığındaki jüri, nihai kararı verecektir.

Yukarı Çık